دنیا نباشد... اما کوچه ای باشد و باران... و دوستی که زلال تر از باران است
مهریه عندالمطالبه یا عندالاستطاعه؟؟؟؟؟ - حقوق - سیاوش ریحان صفت
X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
مهریه عندالمطالبه یا عندالاستطاعه؟؟؟؟؟

به اعتقاد فاطمه راکعی، عندالاستطاعه شدن پرداخت، اصل مهریه را زیر سوال می‌برد. کدام زن می‌توند اثبات کند که همسرش استطاعات و توان پرداخت مهریه را دارد، اما از آن سر باز می‌زند؟

 

فاطمه راکعی درباره اضافه شدن بند اختیاری پرداخت عندالاستطاعه مهریه در عقدنامه ازدواج، گفت: متاسفانه این موضوع از مواردی است که نشان می‌دهد، در میان برخی از مسوولان قانونگذاری و مسایل حقوقی و اجتماعی کشور تا چه اندازه گرایش‌های مردمحور و مردسالارانه وجود دارد.

راکعی ادامه داد: این در شرایطی است که زنان ما سال‌هاست تلاش می‌کنند در ابتدایی‌ترین حقوق اجتماعی همانند دیه و نظایر آن، شرایطی برابر با مردان داشته باشند.

وی با بیان این که سوءاستفاده از ازدواج و پیوند خانوادگی برای طلب مهریه سنگین توسط عده معدودی از زنان، مورد تایید هیچ کس به ویژه‌ عموم زنان کشور نیست، اظهار کرد: متاسفانه به علت بروز چند مورد طلب مهریه سنگین توسط برخی از زنان که مورد تایید ما هم نیست، عندالمطالبه بودن مهریه که در قانون، عرف و شرع به صراحت ذکرشده به عندالاستطاعه بودن در حال تغییر است.

رییس کمیته بانوان خانه احزاب افزود: عندالاستطاعه شدن پرداخت، اصل مهریه را زیر سوال می‌برد. کدام زن می‌توند اثبات کند که همسرش استطاعات و توان پرداخت مهریه را دارد، اما از آن سر باز می‌زند؟ آن‌هم در شرایطی که متاسفانه برخی مردان صادقانه عمل نمی‌کنند و اموال و دارای‌های خود را پنهان می‌کنند.

وی در پایان گفت: تلاش خواهیم کرد تا از عندالاستطاعه شدن پرداخت مهریه زنان به صورت قانون و عرف در کشور جلوگیری کنیم.